How to Mobilize Church Volunteers

• ISBN:0806620129

How do you motivate the volunteers on your staff? Are you "burning out" your best people? What can you do with the pew-sitters? Do you find it hard to ask for help? This insightful, practical book by Marlene Wilson, an international authority on volunteerism, will help you answer these and other questions about volunteers in the church. Problems in any church"s volunteer program can be corrected, says Wilson. We can learn to care as much about people as we do about programs by using sound principles for human resource management. This new book for all churches points out common problems, establishes management principles, answers questions, and offers a plan to turn the volunteer challenge into a reality. Обо всём этом и не только в книге How to Mobilize Church Volunteers (Marlene Wilson)

Отзывов о книге «How to Mobilize Church Volunteers» пока нет. Оставьте отзыв первым

Цитат из книги «How to Mobilize Church Volunteers» пока нет. Добавьте цитату первым

Если Вы не читали книгу «How to Mobilize Church Volunteers», Вы можете купить её в магазинах:

malinochka malinochka5 дней 7 минут назад